Prípadná hospodárska recesia USA bude krátka a plytká, odhaduje Medzinárodný menový fond

Pokiaľ sa ekonomika Spojených štátov dostane do recesie, veľmi pravdepodobne pôjde len o relatívne krátku záležitosť s miernym zvýšením nezamestnanosti. Tak vidí riziko vplyvu stagflácie na najväčšie hospodárstvo sveta Medzinárodný menový fond.

Spojené státy nebudou čelit velké recesi.

Spojené štáty sa tesne vyhýbajú recesii

Šéf Oddelenia MMF pre západnú pologuľu Nigel Chalk odhaduje, že hĺbka prípadnej recesie bude záležať na veľkosti šoku, ktorý americkú ekonomiku zrazí z trajektórie, ktorú jej predpovedá práve Medzinárodný menový fond. Ten zatiaľ odhaduje, že Spojené štáty sa recesii tesne vyhnú a dopad súčasného vývoja vo svete sa prejaví len veľkým spomalením hospodárskeho rastu.

„Existuje mnoho rezerv, ktoré udržia dopyt vysoko, pracovný trh je na tom veľmi dobre. Ak príde negatívny šok, všetko by malo prebehnúť relatívne rýchlo a aj oživenie bude pomerne rýchle,“ uviedol Chalk počas konferencie o hospodárskej politike USA.

Ekonomika USA porastie pomalšie

Rovnako podľa šéfky MMF Kristaliny Georgievovej unikne americké hospodárstvo recesii. Existujú však „výrazné riziká“, povedala Georgievová počas tej istej konferencie. MMF predpovedá, že americká ekonomika tento rok porastie o 0,8 namiesto pôvodných 2,9 percenta.

4 KOMENTÁŘE

  1. […] Podľa prieskumu spoločnosti S&P Global zverejneného v piatok klesol index nákupných manažérov (PMI) v USA na 47,5 bodu z júnových 52,3 bodu. Ak úroveň PMI klesne pod 50 bodov, znamená to pokles hospodárskej aktivity v súkromnom sektore. V USA to bolo po prvýkrát za posledné dva roky, čo sa dôsledky vypuknutia pandémie koronavírusu a zavedenie protiepidemických obmedzení prejavili na hospodárstve USA. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno