Priemerná mzda na Slovensku vzrástla, nezamestnanosť je na 30-ročnom minime

Priemerná mesačná mzda zamestnancov na Slovensku v prvom štvrťroku tohto roka medziročne vzrástla o deväť percent na 1 447 eur.

Priemerná mesačná mzda zamestnancov na Slovensku sa v prvom štvrťroku tohto roka medziročne zvýšila o deväť percent na 1 447 eur. Po zohľadnení inflácie sa reálne zvýšila o 5,6 percenta, čo je najrýchlejšie za takmer tri roky. Nezamestnanosť v krajine bola podľa medzinárodne porovnateľnej metodiky na 30-ročnom minime 5,6 percenta. Informoval o tom dnes Štatistický úrad SR.

Dodávatelia energie si prilepšili o 20 %

Príjmy pracujúcich na Slovensku vzrástli vo všetkých 19 sledovaných odvetviach hospodárstva. Zamestnanci v sektore dodávok energií si prilepšili o viac ako 20 percent. V priemysle, ktorý je najväčším zamestnávateľom v krajine, sa mzdy zvýšili v priemere o 11,5 percenta.

Už druhý štvrťrok po sebe sa v sledovanom období zvýšila kúpna sila zamestnancov, pričom priemerná mzda rástla rýchlejšie ako inflácia. V roku 2022 a v prvých troch štvrťrokoch minulého roka, keď Slovensko čelilo nadpriemernej inflácii, reálne mzdy v krajine klesali. Mzdy na Slovensku sú dlhodobo nižšie ako v Českej republike.

Zmena metodiky ukazovateľa zamestnanosti

Hoci nezamestnanosť na Slovensku dosiahla v prvom štvrťroku najnižšiu úroveň od roku 1994, štatistický úrad upozornil, že metodika vykazovania tohto ukazovateľa sa v roku 2021 výrazne zmení. Počet nezamestnaných v tomto roku klesol už jedenásty štvrťrok po sebe.

Na Slovensku, ktoré má 5,4 milióna obyvateľov, bolo v prvom štvrťroku bez práce 154 700 ľudí. To predstavuje medziročný pokles o 8,9 %.

Zdroj: ČTK