Podľa prieskumu poradenskej spoločnosti Devere Group medzi inštitucionálnymi investormi nie sú finančné trhy nervózne ani tak z toho, ktorý z kandidátov na funkciu amerického prezidenta zvíťazí, ale z možnosti, že meno víťaza nebude dlho po voľbách jasné. Trhy viacmenej počítajú s tým, že v prípade úspechu demokrata Joea Bidena pravdepodobne porastú korporátne dane. Ich zvýšenie by ale mohlo byť vykompenzované tiež zvýšením vládnych výdavkov.

Investori sú navyše presvedčení, že aj keby Biden ovládol Biely dom, nebude schopný razantné navýšenie daní presadiť v Kongrese. Z prieskumu vyplynulo očakávanie zvýšenia daňovej záťaže firmám zo súčasných 21 na maximálne 28 percent. Na druhej strane ak zvíťazí Donald Trump, ani on sa zrejme zvýšeniu daní úplne nevyhne. Pre finančné trhy je tak ďaleko horšia situácia, kedy by týždne po voľbách nebolo o víťazovi rozhodnuté. Takáto situácia pripadá do úvahy v prípade tesného výsledku hlasovania verejnosti.

3 KOMENTÁŘE

  1. […] Spojené štáty americké, Rusko a Francúzsko vykázali rekordné denné prírastky nových infikovaných koronavírusom. Počet hospitalizovaných Američanov s Covid-19 sa vyšplhal na dvojmesačné maximum. Obavy zo zrýchlenia šírenia Koronavírusovej nákazy a pokračujúceho neúspechu pri presadzovaní fiškálneho balíčka k stimulácii americkej ekonomiky spôsobili, že investori začali vo väčšom meradle predávať akcie na Wall Street. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno