Pokles cien domov a bytov na Slovensku sa koncom minulého roka takmer zastavil

Vo štvrtom štvrťroku minulého roka podľa analytikov NBS na Slovensku zlacneli predovšetkým byty, zatiaľ čo ceny rodinných domov vzrástli.

Ponukové ceny bytov a domov na Slovensku klesli v poslednom štvrťroku minulého roka v priemere len o 0,2 percenta po tom, ako v predchádzajúcom štvrťroku klesli o viac ako dve percentá. V nominálnom vyjadrení však boli najnižšie za posledné dva roky. V priemere za celý minulý rok ponukové ceny klesli o šesť percent, zatiaľ čo rok predtým vzrástli o viac ako 20 percent. ČTK o tom dnes informovala Slovenská centrálna banka (NBS).

Lacnejšie hlavne byty

Vo štvrtom štvrťroku minulého roka podľa analytikov NBS na Slovensku zlacneli predovšetkým byty, zatiaľ čo ceny rodinných domov vzrástli. Celoročný pokles ponukových cien bytov ovplyvnil najmä vývoj v Bratislavskom kraji, kde sú ceny bytov a domov najvyššie v celej krajine.

Štvorcový meter v rezidenčných nemovitostiach na Slovensku prišiel vo štvrtom štvrťroku v priemere na 2 433 EUR a za celý rok na 2 480 EUR. Priemerná mesačná mzda v krajine sa pohybuje okolo 1 400 EUR.

Ochladenie realitného trhu

Ponukové ceny domov a bytov na Slovensku dosiahli vrchol v roku 2022, a to už v čase rastúcich úrokových sadzieb hypotekárnych úverov, ktoré mnohí záujemcovia o vlastné bývanie využívajú na kúpu bytu alebo domu. Následne sa realitný trh ochladil. Súčasná slovenská vláda zaviedla úľavy pre bankových dlžníkov, ktorých splátky úverov na bývanie sa zvýšili v súvislosti s rastúcimi úrokovými sadzbami.

Zdroj: čtk

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno