Podľa Wall Street Donald Trump už výsledok volieb nezvráti

Investori na amerických finančných trhoch sa pred prezidentskými voľbami obávali, že Donald Trump v prípade prehry nebude chcieť opustiť svoj úrad a povedie o Biely dom súdne bitky. Lenže povolebný vývoj ukázal, že možnosť zvratu výsledkov hlasovania je už prakticky nulová.

Hoci teoreticky má Donald Trump stále šancu, trhy si to nemyslia. Hlavný index newyorskej burzy S & P 500 od volieb posilnil už asi o šesť, Dow Jonesov Index skoro o sedem percent. „Trhy veria, že víťazstvo Joea Bidena už môže byť zvrátené len veľmi ťažko,“ uviedol pre agentúru Reuters Maneesh Deshpande, šéf derivátových produktov v bankovom dome Barclays.

Burzy skrátka preferujú jasného víťaza ako výsledku regulárnych volieb  pred víťazom, ktorého musel potvrdiť až súdny proces, ako to bolo napríklad v roku 2000. Vtedy o Biely dom súperili George W. Bush a Albert Gore. Spojené štáty tak celých päť týždňov nemali jasno v tom, koho si ich občania vlastne za prezidenta vybrali.

Podľa analytikov teraz trhom dokonca ani nevadí, že Donald Trump doteraz neuznal svoju porážku. Investori sú tak zjavne skalopevne presvedčení, že Bidenovo víťazstvo je natoľko presvedčivé, že aj prípadné prepočty hlasov nemôžu na výsledku nič zmeniť.