Správa o výraznom pokroku na ceste za protikoronavírusovou vakcínou prišla krátko popoludní stredoeurópskeho času. Európske akcie zareagovali raketovým rastom, pretože spoločnosti Pfizer a BioNTech, ktoré vakcínu spoločne vyvíjajú povedali, že vakcína proti nákaze ochráni najmenej deväť z desiatich ľudí. „Je to skvelý deň pre vedu a pre ľudstvo,“ povedal výkonný riaditeľ Pfizeru Albert Bourla.

Tento deň bude nepochybne skvelý aj pre investorov. Akcie totiž na všetkých hlavných európskych burzách výrazne posilnili. Viedeň, Paríž a Madrid spevnili o viac ako osem percent, Frankfurt takmer o šesť a Londýn o viac ako päť percent. Rovnako reagovali aj burzy v New Yorku- Dow Jones index posilnil o štyri percentá a priblížil sa hranici 30 tisíc bodov.

Na uvedenie očkovacej látky na trh si ale ešte budeme musieť počkať. Pfizer a BioNTech zatiaľ nespĺňajú všetky kritériá, aby mohli vakcínu predložiť americkému Úradu pre kontrolu potravín a liečiv a požiadať o jej schválenie. Malo by však k tomu dôjsť v priebehu niekoľkých týždňov.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno