Oslabí euro v dôsledku politickej krízy v Taliansku?

euro

Mateo Salvini, predseda euroskeptickej strany Liga oznámil odchod tejto strany zo súčasnej vládnej koalície a povedal, že chce predčasné voľby. Podľa predvolebných prieskumov by jeho strana tieto voľby jednoznačne vyhrala, je však otázkou, či by mala v parlamente väčšinu.

Prípadná jednofarebná vláda Ligy by nepochybne viedla k ďalšiemu rastu napätia medzi Rímom a Bruselom. Talianska vláda bola Európskou komisiou opakovane kritizovaná za príliš veľký deficit aj výdavky štátneho rozpočtu.

V prípade, že by k predčasným voľbám skutočne došlo (čo zatiaľ nie je vôbec isté) a Liga tieto voľby skutočne vyhrala, tak by pravdepodobne došlo k oslabeniu eura v dôsledku obáv trhov z ďalšieho politického vývoja v rámci Európskej únie. Salvini síce na rozdiel od minulosti už nepresadzuje odchod Talianska z Eurozóny, ale v prípade eskalácie sporov s Európskou komisiou, ktoré sú vzhľadom k rozpočtovo veľmi nezodpovedným plánom Ligy (kombinácia vyšších štátnych výdavkov a nižších daní) asi nevyhnutné, nemožno vylúčiť, že by sa Taliansko týmto krokom začať vyhrážať.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno