OPEC nedopustí pokles cien ropy, povedal šéf organizácie

Skupina krajín OPEC + podľa vyjadrenia generálneho tajomníka OPEC Mohammeda Barkinda si postráži, aby nedošlo k ďalšiemu razantnému poklesu cien ropy. To totiž kvôli veľmi pomalému rastu dopytu po čiernom zlate a nástupu druhej vlny koronavírusovej pandémie.

rig

Chcem vás všetkých uistiť, že spolupráca krajín v OPEC aj mimo neho pokračuje. Pracujeme na tom, aby sa neopakovala situácia, ktorej sme boli svedkami na jar, keď cena ropy padala na historické minimá,povedal Barkindo pri príležitosti konferencie eEnergy Intelligence Forum.

Barkindo zdôraznil, že treba chápať súčasnú realitu, kedy sa dopyt po rope obnovuje len veľmi pozvoľna a ďaleko pomalšie, než sa ešte pred časom očakávalo. Technický výbor skupiny OPEC+ (ktorý vedľa krajín OPEC zahŕňa aj Rusko a ďalšie prevažne post sovietske republiky) sa má stretnúť už vo štvrtok, aby pred jednali možnosti obmedzenia ťažby.

Ministri členských krajín skupiny OPEC+, ktorí majú v portfóliách energetiku, sa potom zídu na prelome novembra a decembra. Očakáva sa, že OPEC+ obmedzí ťažbu roky o viac ako dva milióny barelov denne, čo by malo stačiť na to, aby sa ceny ropy udržali prinajmenšom na súčasných úrovniach. Barel ropy Brent stojí okolo 40 dolárov s tým, že cena pomerne výrazne kolíše.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno