Najvyššiu mieru inflácie meranú medziročným prírastkom harmonizovaného indexu spotrebiteľských cien vykázalo v septembri Slovensko, a to vo výške 1,4 percenta. Aspoň o jedno percento sa cenová hladina zvýšila ešte v Rakúsku (1,3) a Holandsku (1,0). Naopak najväčší cenový prepad v rámci eurozóny zaznamenalo Grécko, kde ceny klesli o 2,3 percenta.

Grécka deflácia je zároveň najhlbšia aj medzi všetkými členskými štátmi Európskej únie. V rámci európskej dvadsaťsedmičky ceny najrýchlejšie rástli v Poľsku (3,8 percenta), Maďarsku (3,4) a Českej republike (3,3). Priemer Európskej únie pritom v septembri predstavoval 0,3 percenta.

Medzimesačne ale ceny v septembri v eurozóne rástli o 0,1 percenta, v celej Európskej únii potom v priemere stagnovali. Najvyššiu medzimesačnú infláciu vykázalo Grécko, a to v hodnote 1,5 percenta. Najväčší cenový pokles naopak Malta, kde deflácia dosiahla 1,3 percenta. Cieľ Európskej centrálnej banky je pritom držať ročnú mieru inflácie blízko dvoch percent. Aktuálny vývoj cenovej hladiny je tak hlboko pod cieľom.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno