Obnoviteľné zdroje vyprodukovali v EÚ viac elektriny ako uhlie či zemný plyn

Zdá sa, že Európska únia stojí na začiatku konca fosílnych zdrojov. Vlani totiž prvýkrát v histórii vyrobili menej elektrickej energie než obnoviteľné zdroje. A takisto pomohli vyrobiť asi o polovicu viac elektriny než jadro.

solárne panely, zelená energetika, obnoviteľné zdroje

Kým veterné, fotovoltaické alebo vodné elektrárne vyrobili v minulom roku 1,052 milióna gigawatthodín, uhlie, zemný plyn alebo stáli za produkciou približne o 30 tisíc gigawatthodín nižšie. V jadrových elektrárňach vzniklo necelých 700 tisíc gigawatthodín elektrickej energie. Vyplýva to z aktuálnych údajov Eurostatu.

Objem elektriny z obnoviteľných zdrojov sa od roku 1990 viac ako strojnásobil. Pred tridsiatimi rokmi totiž vietor a spol. dodali do siete Únie len asi 303 tisíc gigawatthodín. Naproti tomu dôležitosť fosílnych zdrojov prakticky vytrvalo klesá od roku 2007. Uhlie, zemný plyn alebo ropa vyrobili práve v tomto roku najviac elektriny za posledných 30 rokov, a to bezmála 1,6 milióna gigawatthodín. Vlani to bolo asi o tretinu menej.

Najväčšia časť elektriny z obnoviteľných zdrojov sa vyrobila v Rakúsku, a to zhruba 75 percent. Nasledovalo Švédsko (cez 71 percent) a Dánsko (skoro 66 percent). Najmenej tieto zdroje využíva Malta (8 percent), Luxembursko (9,7) a Cyprus (9,8).

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno