Napätie na trhu so zemným plynom poľavuje. Pomohol aj ruský prísľub zvýšiť dodávky do Európy

Futures na americký zemný plyn vo štvrtok oslabili takmer o sedem percent. Za upokojením situácie nielen na americkom trhu stojí aj prísľub Moskvy, že Rusko zvýši dodávky plynu do Európy pred začiatkom zimy.

ropovod, plynovod, ropa, plyn

Kombinácia solídnych zásob zemného plynu v amerických zásobníkoch, zhoršený výhľad dopytu po plyne a zvýšenie ťažby viedla k tomu, že počas štvrtku oslabili futures na dodávky amerického zemného plynu takmer o sedem percent.

Svoju úlohu zohral aj prísľub ruského prezidenta Vladimíra Putina, že spoločnosť Gazprom zvýši dodávky zemného plynu do Európy pred nadchádzajúcou zimnou sezónou. Práve pretrvávajúce nižšie ako obvyklé dodávky z Ruska do Európy boli jednou z príčin raketového rastu ceny plynu na svetových trhoch. Rusko totiž nebolo niekoľko mesiacov schopné doplniť svoje zásobníky, a tak smerom na západ púšťalo výrazne menej plynu.

Naplnenosť amerických plynových zásobníkov sa teraz nachádza asi tri percentá pod päťročným priemerom. Tie európske sú zaplnené asi z 85 percent. Hoci zemný plyn v uplynulých dňoch mierne zlacnil, stále je najdrahší od decembra 2008.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno