Celkový objem investícií do čistých energetických zdrojov by mal do roku 2050 dosiahnuť najmenej 131 biliónov dolárov, uviedla Medzinárodná agentúra pre obnoviteľnú energiu. Ide o sumu, ktorá zodpovedá viac ako šiestim ročným hrubým domácim produktom Spojených štátov amerických.

„Medzera medzi tým, kde sme a kde by sme mali byť, sa nezmenšuje, ale rozširuje,“ uviedol v správe Francesco La Camera, generálny riaditeľ organizácie, ktorá sídli v Abú Zabí a má viac ako 160 členských štátov. Podľa La Camera je potrebné dramaticky zrýchliť energetickú transformáciu, aby ľudstvo dosiahlo kritický zvrat v nežiaducom vývoji svetovej klímy.

Agentúra okrem iného predpokladá, že k udržaniu zvýšenia priemernej teploty o 1,5 stupňa Celzia na konci tohto storočia bude potrebné znížiť do roku 2050 spotrebu fosílnych palív o viac ako 75 percent. U ropy a uhlia vraj bude musieť byť pokles ešte rýchlejší. Vrchol spotreby zemného plynu má prísť v roku 2025, no aj tak zostane v polovici storočia dominantným fosílnym zdrojom, uviedla Medzinárodná agentúra pre obnoviteľnú energiu.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno