Juhoafrická republika je najväčším svetovým producentom platiny a chrómu a jedným z najväčších, v prípade zlata alebo diamantov. Tamojšie bane týchto vzácnych kovov a nerastov boli mnoho týždňov mimo prevádzky kvôli pandémii koronavírusu. Teraz, keď prísne reštrikcie pominuli, narážajú ťažiari na nedostatok pracovnej sily.

Zahraniční pracovníci sa síce do baní vracajú, ale zatiaľ v počte len asi šesťdesiat percent. Problémom sú prekážky na hraniciach, keď úrady nestíhajú odbavovať príchod ľudí do krajiny, keďže sa musia stále dodržiavať niektoré protiepidemické opatrenia.

V ťažobnom priemysle v Juhoafrickej republike pracuje asi 12,5 tisíc cudzincov prevažne zo susedných krajín ako Mozambik alebo Lesotho. Úrady chceli vpustiť asi desatinu z nich počas desiatich dní. Kvôli obmedzenej kapacite na hraniciach bude tento proces trvať dvakrát dlhšie. V prípade diamantov, nemusí pomalé znovu otváranie dolov byť taký problém, ako v prípade zlata. Jeho cena totiž už niekoľko týždňov rastie a priblížila sa svojmu historickému rekordu z roku 2011. Ťažobné spoločnosti tak sčítajú straty.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno