Japonská spoločnosť Kiwapower vybuduje v Mexiku nové solárne projekty

V Mexiku by v priebehu dvoch rokov mohli vyrásť až dve stovky menších fotovoltaických elektrární. Plánuje to nová japonsko-mexická spoločnosť Kiwapower. Investície by mali dosiahnuť desiatky miliónov dolárov.

obnovitelné zdroje, solárne panely, solárne elektrárne, Botswana

Solárne elektrárne by mali získať financovanie od japonského konglomerátu Marubeni a mexickej spoločnosti Becquerel Capital. Zástupcovia Kiwapower uviedli, že by chceli začať výstavbu už počas niekoľkých málo mesiacov, a to v centrálnej časti Mexika v regióne Bajio a širšom okolí hlavného mesta Mexico City.

Kiwapower plánuje vybudovať decentralizovanú sieť fotovoltaických elektrární, ktoré sa budú inštalovať prevažne na strechy domov klientov. Každá elektráreň by mala vyjsť na 400 až 500 tisíc dolárov. Celkovo by sa ich malo vybudovať sto až dvesto.

Kiwapower vstúpila na mexický trh po tom, čo sa tamojšia vláda zaplietla do súdnych ťahaníc s energetickými spoločnosťami, ktoré stavili na Mexiko ešte za predchádzajúceho kabinetu. Firmám sa totiž nepáči, že si vláda vyhradzuje väčšiu kontrolu nad dodávkami energie. Všetci napriek tomu dúfajú, že situácia nakoniec spoločnosť Kiwapower neodradí. Obzvlášť potom, čo už viedla rozhovory s univerzitami, obchodnými centrami alebo menšími firmami o podmienkach, za akých si nechajú fotovoltaické panely inštalovať. V hre sú desiatky miliónov dolárov v podobe zamýšľaných investícií.