Investori veria ázijským menám. Kvôli ekonomickému oživeniu a vakcíne

Najväčšej dôvere sa teší čínsky juan, ale aj väčšina mien ostatných ázijských krajín sa javí ako atraktívnou alternatívou najmä voči americkému doláru. Investori skrátka veria, že druhá najväčšia ekonomika je z najhoršieho vonku.

čína, juan

Za záujmom o čínsky juan a ďalšie hlavné meny v Ázii stojí najmä skutočnosť, že čínska ekonomika vykázala za druhý štvrťrok lepší ako očakávaný výsledok, keď medziročne vzrástla o 3,2 percenta. Taktiež výsledky zahraničného obchodu naznačili, že druhý polrok tohto roka by pre druhú najsilnejšiu ekonomiku sveta mohol byť úžasný. Čína zrejme ťaží zo silného fiškálneho impulzu, ktorý vyslala jej vláda.

Druhým faktorom, ktorý zvyšuje dopyt po juane, sú nádejné správy, ktoré sa týkajú vývoja vakcíny proti koronavírusu. Ak by sa skutočne podarilo účinnú liečbu v dohľadnej dobe vyvinúť, znamenalo by to obrovskú vzpruhu v dôvere v globálnu ekonomiku. Súčasná neistota a riziko príchodu druhej vlny fakticky dusia všetky nádeje na rýchle hospodárske zotavenie. Investori však cítia, že Ázia je tou časťou sveta, kde by sa zotavenie mohlo dostaviť nielen rýchlo, ale tiež sa udržať.

V neposlednom rade hrá juanu do kariet kladný úrokový diferenciál Číny oproti ostatným veľkým ekonomickým centrám.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno