Inflácia vo Švajčiarsku sa má tento rok zdvojnásobiť. Centrálna banka je v pohotovosti

Inflácia vo Švajčiarsku raste

Tempo rastu cenovej hladiny má v tomto roku vo Švajčiarsku dosiahnuť 2,1 percenta. To je síce významne nižšia inflácia, než ktorú zažívajú iné vyspelé krajiny, ale asi na dvojnásobnej úrovni oproti cieľu Švajčiarskej národnej banky.

Švajčiarska národná banka prijme „všetky potrebné opatrenia“ na spomalenie rastu cien v krajine. Vo štvrtok to vo vyhlásení to uviedol guvernér Švajčiarskej národnej banky Thomas Jordan. Predpoveď švajčiarskej inflácie je totiž na tento rok dvojnásobná oproti cieľu. Podľa centrálnych bankárov za to môžu neustále zdražujúce energie, narušenie dodávateľských reťazcov a v neposlednom rade aj vojna na Ukrajine.

Trendy v iných štátoch

Švajčiarska národná banka však na rozdiel amerického Fedu alebo Bank of England zatiaľ svoje úrokové sadzby ponechala bez zmeny. Tie sú na vôbec najnižšej úrovni minimálne v rámci vyspelého sveta, a to na -0,75 percenta. Švajčiarski centrálni bankári tak konajú v súlade s očakávaním trhu.

Budúci vývoj

„Nie sme úplne bezmocní. Sledujeme predpovede inflácie a sme pripravení prijať všetky nevyhnutné opatrenia tak, aby sme zaistili cenovú stabilitu v strednodobom aj dlhodobom horizonte,“ povedal Jordan novinárom. Švajčiarsky frank na vyhlásenie reagoval posilnením voči euru aj doláru.

1 komentář

Comments are closed.