Pružnosť jüanu a stabilita devízového trhu majú byť zárukou predchádzania prípadným vonkajším šokom, ktoré by mohli zasiahnuť čínsku ekonomiku a narušiť tak jej rovnováhu. To je odkaz Štátnej administratívy pre devízový trh, ktorá je súčasťou menovej politiky čínskej centrálnej banky.

Došlo k odlivu zahraničného kapitálu

Úrad tak zareagoval na prvý väčší odliv zahraničného (najmä krátkodobého) kapitálu v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu. Investori totiž Čínu spočiatku konfliktu považovali za jasného spojenca Ruska, a tak z tamojších devízových trhov sťahovali svoje peniaze.

Rastúce úrokové sadzby v Amerike

Čínske úrady uisťujú, že tamojší „finančný trh je veľmi otvorený a čínske dlhopisy a akcie majú nespochybniteľnú hodnotu“. Podľa Štátnej administratívy pre devízový trh je v Číne pre zahraničných investorov stále veľký priestor a alokácia kapitálu do tamojších aktív „dáva dlhodobo zmysel“. Investori zareagovali okrem iného aj na sprísňujúcu menovú politiku americkej centrálnej banky, ktorá pred niekoľkými dňami prvýkrát po dlhej dobe zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno