Pružnosť jüanu a stabilita devízového trhu majú byť zárukou predchádzania prípadným vonkajším šokom, ktoré by mohli zasiahnuť čínsku ekonomiku a narušiť tak jej rovnováhu. To je odkaz Štátnej administratívy pre devízový trh, ktorá je súčasťou menovej politiky čínskej centrálnej banky.
Došlo k odlivu zahraničného kapitálu
Úrad tak zareagoval na prvý väčší odliv zahraničného (najmä krátkodobého) kapitálu v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu. Investori totiž Čínu spočiatku konfliktu považovali za jasného spojenca Ruska, a tak z tamojších devízových trhov sťahovali svoje peniaze.
Rastúce úrokové sadzby v Amerike
Čínske úrady uisťujú, že tamojší „finančný trh je veľmi otvorený a čínske dlhopisy a akcie majú nespochybniteľnú hodnotu“. Podľa Štátnej administratívy pre devízový trh je v Číne pre zahraničných investorov stále veľký priestor a alokácia kapitálu do tamojších aktív „dáva dlhodobo zmysel“. Investori zareagovali okrem iného aj na sprísňujúcu menovú politiku americkej centrálnej banky, ktorá pred niekoľkými dňami prvýkrát po dlhej dobe zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu.
[…] päť percent. Predpoveď sa týka aj najväčšej ekonomiky vo východnej Ázii, ktorou je Čína. Aj tá by mala tento rok rásť päťpercentným tempom, čo je tiež o 0,4 percentuálneho bodu […]
[…] v zásade žiadnym prekvapením. Krajina pravdepodobne „skočí“ po zľavnenej rope z Ruska. Čína je už teraz najväčším samostatným nákupcom ruskej ropy a podľa IEA v roku 2021 kúpila v […]