Inflácia v eurozóne zrýchľuje a približuje sa k cieľom Európskej centrálnej banky

Aprílová medziročná miera inflácie sa v eurozóne zvýšila na 1,6 percent. Bola tak o 0,3 percentuálneho bodu vyššia ako v marci. Z krajín, ktoré platia eurom sa ceny najrýchlejšie zvyšovali v Luxembursku a to o 3,3 percent.

eu, európa

V apríli zostali v eurozóne (ale aj v rámci Európskej únie) dve krajiny, ktoré sa stretávajú s defláciou. Grécko, kde ceny medziročne klesli o 1,1 percenta a Portugalsko, kde deflácia dosiahla jednu desatinu percent. Na zvýšení inflácie sa podpísali ceny energií, ktoré sa v eurozóne medziročne zdvihli o 10,4 percent (v marci rástli len o 4,3 percent).

Inflácia zrýchlila v celej Európskej únii, keď sa ceny v apríli medziročne zvýšili o rovné dve percentá (v marci inflácia dosiahla 1,7 percent). Najvyššiu infláciu z celej dvadsať sedmičky zažíva Maďarsko (5,2) a Poľsko (5,1). Viac ako trojpercentnú infláciu vykázala Slovenská republika a to 3,1 percento ako aj spomínané Luxembursko.

Inflácia v eurozóne sa tak približuje k cieľom Európskej centrálnej banky, ktoré sú stanovené na dve percentá v medziročnom vyjadrení. Zrýchlené tempo rastu cenovej hladiny je celosvetovým fenoménom posledných mesiacov. V Spojených štátoch inflácia v apríli vystrelila dokonca nad štyri percentá.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno