Indické uhoľné bane idú naplno. Napriek tomu nestíhajú uspokojovať obrovský dopyt

Dodávky uhlia do indických tepelných elektrární sú už väčšie než pred covidom. Lenže ani to nestačí na pokrytie ich dopytu. Uhelné zariadenia na výrobu elektriny tak posledné týždne bojujú s nedostatkom kľúčovej suroviny.

Indie, indická vlajka

Štátna ťažobná spoločnosť Coal India dodala do indických elektrární v období od apríla do augusta okolo 206 miliónov ton uhlia. To je asi o 27 percent viac ako pred rokom, a dokonca o osem percent viac ako v období od apríla do augusta roku 2019. Lenže indické tepelné elektrárne čelia obrovskému dopytu po elektrine, a tak neustále bojujú s nedostatkom uhlia.

„Coal India dodávala elektrárňam v poslednom augustovom týždni 1,7 milióna ton uhlia denne. Ešte nikdy v histórii augustovej dodávky neprekročili 1,6 milióna ton za deň, „uviedla ťažobná spoločnosť podľa agentúry Reuters. Tohtoročné tempo rastu dodávok uhlia od apríla do augusta bolo najväčšie za posledných sedem rokov.

Indická vláda už vyzvala domácich výrobcov elektriny, aby zvýšili dovoz uhlia zo zahraničia. Kvôli celkovému ekonomickému oživeniu v Ázii to ale nebude ľahké. Tenké zásoby uhlia sú teraz charakteristickým rysom globálneho trhu s touto surovinou. Je tak pravdepodobné, že cena uhlia pôjde ešte hore.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno