Globálny dopyt v roku 2021 porastie, predpovedá Medzinárodná energetická agentúra

Po tohtoročnom bezprecedentnom prepade dopytu po uhlí sa v roku 2021 dočkáme mierneho oživenia. Podľa Medzinárodnej energetickej agentúry (IEA) globálny dopyt po uhlí stúpne o 2,6 percenta. A to v dôsledku hospodárskeho rastu, ktorý je pre rok 2021 všeobecne očakávaný.

uhlí

Globálny dopyt po uhlí v tomto roku klesol o päť percent. V rokoch 2018 až 2020 dokonca o sedem percent, ako uviedla IEA. To znamená, že určitý klesajúci trend v dopyte po uhlí sa začal presadzovať ešte pred prepuknutím pandémie koronavírusu. Medzinárodná energetická agentúra však do tej doby očakávala, že sa dopyt po uhlí v tomto roku zvýši.

Pokles, ktorý bol zjavný už v roku 2018, ide podľa IEA na vrub predovšetkým faktu, že jednotlivé krajiny hľadajú čistejšie energetické zdroje a prestávajú sa v tomto ohľade na uhlie spoliehať. Hoci dopyt po uhlí v budúcom roku pravdepodobne porastie, stále zostane pod úrovňou roku 2019. Do roku 2025 by potom mal len v Spojených štátoch a Európe klesnúť asi o 7,4 miliardy ton ročne. Tou dobou tiež obnoviteľné zdroje vo svojom význame uhlie predčia a v USA a Európe by sa mali stať dominantným zdrojom výroby elektriny. Dokonca významnejším než zemný plyn.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno