Globálne ekonomické oživenie je silné, ale nevyrovnané, hovorí v novom výhľade OECD

Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj vo svojom novom ekonomickom výhľade konštatuje, že hrubý domáci produkt vo väčšine krajín OECD sa dostal nad predpandemickú úroveň. Problém ale pretrváva pri nízkopríjmových ekonomikách.

globální ekonomika

Svetový hrubý domáci produkt sa na predpandemickú úroveň dostal v treťom kvartáli tohto roku. Podobne ako väčšina krajín OECD. Na rastovú trajektóriu, ktorá bola opustená kvôli koronavírusovej pandémii, sa potom svetová ekonomika vráti až niekto koncom roka 2023. Vyplýva to z nového ekonomického výhľadu práve OECD.

Krajiny eurozóny sa na predkrízovú trajektóriu HDP dostanú na prelome druhého a tretieho štvrťroku 2022, v krajinách skupiny G20 to bude trvať ešte asi o rok a štvrť dlhšie. OECD považuje za najväčšiu hrozbu fakt, že ekonomické oživenie prebieha nerovnomerne. Najväčšiemu riziku ďalšieho hospodárskeho zaostávania sú vystavené málo rozvinuté krajiny, v ktorých zároveň veľmi pomaly postupuje očkovanie.

OECD tiež predpovedá, že inflácia sa vo svete začne znižovať už začiatkom budúceho roka, avšak na predpandemické hodnoty okolo jedného percenta sa hneď tak nevrátia. Pre rozhodujúcu časť sveta OECD predpovedá infláciu okolo troch percent ročne až do konca roku 2023.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno