Francúzska ekonomika porastie tento rok rýchlejšie, než sa čakalo, veští tamojšia centrálna banka

Druhé najväčšie hospodárstvo eurozóny by sa tento rok malo zväčšiť o 6,3 percenta. Uviedla to francúzska centrálna banka, ktorá oproti júnu vylepšila výhľad. Pôvodne totiž čakala, že hospodárska výkonnosť Francúzska vzrastie menej.

Francúzsko

Ešte v júni Banque de France predpovedala hospodársky rast pre tento rok vo výške 5,8 percenta. Teraz však prišla s optimistickejšou prognózou, ktorá počíta s rastom o pol percentuálneho bodu silnejším. Za zlepšením výhľadu stojí najmä pomerne rýchly postup očkovania proti koronavírusy, čo viedlo k uvoľneniu protiepidemických reštrikcií. Väčšinou zatvorené ekonomiky sa tak mohli vrátiť k normálnej prevádzke.

Francúzska centrálna banka tiež vydala prognózu ekonomického rastu na najbližšie dva roky. Tá je oproti pôvodnej predpovedi naopak o niečo pesimistickejšie. Ekonomika by sa mala v roku 2022 zdvihnúť o 3,7 percenta av roku 2023 o 1,9 percenta, pričom pôvodné odhady hovorili o 4,1 a 2,1 percenta.

Ekonomika Francúzska by ale pravdepodobne mohla rásť ešte masívnejšie, lenže mnoho firiem hlási problémy s nedostatkom pracovnej sily alebo zásobovaním materiálom. Napriek tomu nezamestnanosť zostane nad úrovňou ôsmich percent, predpovedá centrálna banka.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno