Fed rozhodol. Budeme pokračovať v podpore americkej ekonomiky

Kým sa nepodarí koronavírusovú pandémiu dostať pod kontrolu a americké hospodárstvo sa razantne nepostaví na vlastné nohy, bude Federálny rezervný systém pokračovať v uvoľnenej menovej politike. To je hlavný záver stredajšieho zasadnutia, Výboru pre operácie na voľnom trhu, ktorý v rámci Fedu rozhoduje o nastavení menovopolitických nástrojov.

usa, americká vlajka

„Výbor sleduje dosiahnutie maximálnej zamestnanosti a miery inflácie na úrovni dvoch percent v dlhom období,“ píše  vo svojom stredajšom stanovisku Výboru pre operácie na voľnom trhu (FOMC – Federal Open Market Committee). Cieľom je udržať inflačné očakávania na rovnakej úrovni.

Výbor predpokladá, že bude aj naďalej presadzovať súčasnú akomodatívnu menovú politiku, keď základnú úrokovú sadzbu pre operácie na voľnom trhu bude držať v intervale 0 až 0,25 percenta do doby, než budú splnené vyššie definované ciele. FOMC nevylučuje, že sa inflácia môže krátkodobo vyhupnúť nad dve percentá, čo však môže byť v súlade s dlhodobým cieľom.

Federálny rezervný systém bude pokračovať v nákupoch vládnych dlhopisov v objeme najmenej 80 miliárd dolárov mesačne a nákupoch hypotekárnych záložných listov v objeme najmenej 40 miliárd dolárov mesačne. „Nákupy týchto aktív pomôžu zlepšiť finančnú situáciu firiem a domácností,“ dodáva FOMC vo vyhlásení.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno