Akcie energetických spoločností zariadili, že paneurópsky index STOXX 600 vo štvrtok spevnil o šesť desatín percenta.

Na pozitívnom vývoja energetických titulov sa podpísala nádej na relatívne skoré ukončenie ropnej cenovej vojny medzi Saudskou Arábiou a Ruskom. Napriek tomu ale pretrvávajú obavy z ďalšieho šírenia nákazy nového typu koronavírusu, ktoré bránili európskym akciám v silnejšom raste. Najviac posilnili akcie Royal Dutch Shell, Total SA a British Petroleum, a to v rozmedzí troch až piatich percent. Širší energetický index potom pridal 3,7 percenta.

Investori boli však zdržanliví u akcií z iných odborov. Index STOXX 600 je tak momentálne 25 percent pod svojou historicky najvyššou úrovňou, hoci v minulom týždni mierne posilnil. Nervozitu na trh priniesli tiež očakávania ohľadom vývoja trhu práce v Spojených štátoch. Podľa odhadov by sa mal počet žiadostí aj podporu v nezamestnanosti v USA zvýšiť ku koncu marca o 3,5 milióna, pričom niektoré predikcie počítajú aj s viac ako piatimi miliónmi prichádzajúcich na úrady práce.

Aj to je jeden z dôvodov, prečo akcie najväčšej pracovnej agentúry Hays oslabili počas štvrtka o trinásť percent. Na rozdiel od európskych akcií, burza v Londýne zamierila smerom nadol. Tam sa na poklese podpísali bankové tituly v reakcii na nariadenie Bank of England o zákaze výplaty dividend do zahraničia.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno