Európske akcie sa začiatkom nového obchodného týždňa posilnili. Paneurópsky index STOXX 600 stúpol o  0,7 percenta a odrazil sa od najnižšej úrovne z júna. Index taktiež zaznamenal najvyšší denný nárast za posledné tri týždne. Hlavnými posilami európskych akcií boli automobilky a firmy z chemického priemyslu.

Pozitívny vývoj bol dôsledkom vyhlásenia prezidentky Európskej centrálnej banky Christine Lagardeovej, že ekonomický rast eurozóny sa zotaví skôr, než sa očakávalo a že spotrebitelia začínajú znovu utrácať. Lagardeová tiež potvrdila, že Európska centrálna banka bude aj naďalej vykonávať akomodatívnu menovú politiku s cieľom podporiť hospodársky rast.

Európska centrálna banka zatiaľ ponechá nastavenie svojich úrokových sadzieb nezmenené, rovnako ako objem kvantitatívneho uvoľňovania. Inflácia v eurozóne síce v máji vystúpila presne na úroveň predpovedaného cieľa, teda dve percentá, krajiny ako Taliansko, Francúzsko alebo Portugalsko sa stále nachádzajú pod cieľom. Grécko dokonca stále zažíva viac ako jednopercentný defláciu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno