Ak však chce svet dosiahnuť cieľové hodnoty ťažby medi, bude musieť každý rok produkciu tohto kovu zvyšovať najmenej o jeden milión ton.  „Ak sa pozriete na vývoj v posledných desiatich rokoch, zvyšovali sme ťažbu asi o 500 tisíc ton ročne. Máme na to nové projekty? Myslím, že zvyšovať ťažbu dvojnásobne bude mimoriadne ťažké, „povedal Glasenberg na katarskom ekonomickom fóre.

S Glasenbergom sa zhoduje tiež analýza spoločnosti Wood Mackenzie. Upozorňuje totiž na fakt, že ťažbári nemusía byť dostatočne motivovaní k investíciám do rozširovania kapacity ťažby. Ťažbári budú investovať vtedy, ak im cena suroviny zaručí návratnosť takejto investície.

Lenže skúsenosti z posledných desiatok rokov ukazujú, že rozširovanie ťažby príliš rentabilné nebolo, respektíve dodatočné náklady túto rentabilitu zhoršovali. Ide najmä o náklady súvisiace s riešením dopadov ťažby na životné prostredie alebo zabezpečenie sociálnej zodpovednosti takýchto prevádzok. A teda súčasná cena zatiaľ k ďalším investíciám príliš nemotivuje.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno