Európska centrálna banka je pripravená na tvrdšie opatrenia proti inflácii

Na septembrovom menovopolitickom zasadnutí Európskej centrálnej banky takmer určite dôjde k ďalšiemu zvýšeniu základných úrokových sadzieb a rastie pravdepodobnosť, že bude drastickejšie ako to júlové.

Euro oslabilo na 20-ročné minimum. Podľa odborníkov čoskoro dosiahne paritu s dolárom

Zhoršujúci sa výhľad inflácie pravdepodobne podnieti vedenie Európskej centrálnej banky k výraznejšiemu zvýšeniu základných úrokových sadzieb, než sa pôvodne očakávalo. V hre je „zvýšenie“ o 0,75 percentuálneho bodu, zatiaľ čo pravdepodobnejšie bolo zvýšenie o pol percentuálneho bodu ako v júli. Uvidla agentúra Reuters s odvolaním sa na päť dobre informovaných zdrojov.

ECB je ochotná riskovať aj napriek hrozbe recesie

Podľa zdrojov je Európska centrálna banka odhodlaná zvyšovať úrokové sadzby razantnejšie aj napriek tomu, že ekonomike eurozóny hrozí recesia, keďže ECB považuje za oveľa väčšie nebezpečenstvo stále rastúcu infláciu, ktorá sa na ročnej báze blíži k dvojcifernému číslu.

„Netrvám na podpore zvýšenia o 0,75 percentuálneho bodu, ale nevidím dôvod, prečo o tom aspoň nediskutovať. Ak s podobným zvýšením súhlasil aj Fed (americká centrálna banka, pozn. red.), prečo ho tiež nepredložiť na stôl,“ uviedol zdroj. Jasno bude 8. septembra.

3 KOMENTÁŘE

  1. […] Federálny rezervný systém rozhodne o zmene úrokových sadzieb na svojom tradičnom dvojdňovom zasadnutí 20. a 21. septembra, teda o necelé dva týždne. V posledných dňoch a týždňoch zazneli z jej radov vyhlásenia, z ktorých jasne vyplýva, že centrálna banka je odhodlaná bojovať proti inflácii. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno