Európa bude mať na konci zimy rekordne nízke zásoby plynu, varujú dáta

ropovod, plynovod, ropa, plyn

Chladné počasie a utlmené dodávky zemného plynu z Ruska by mohli znamenať, že Európa bude na konci tohtoročnej zimy odkázaná na rekordne nízky stav tejto suroviny vo svojich zásobníkoch.

To by okrem iného znamenalo, že zemný plyn zostane drahý dlhší čas, než sa pôvodne očakávalo. Ceny zemného plynu sa v posledných dňoch šplhajú nahor k rekordným úrovniam z tohtoročného októbra. Megawatthodina sa na holandskej burze predávala za približne 120 eur, čo je blízko historického maxima dosiahnutého práve v októbri.

„Už zimu sme začali s najnižšími zásobami za niekoľko posledných rokov a spotreba v novembri bola pomerne vysoká. To znamená, že trh má obavu o to, či bude plynu v ďalších mesiacoch dostatok,“ uviedol pre agentúru Reuters Alex Froley, komoditný analytik.

Zásobníky v Európskej únii sú po celý tento rok zaplnené menej, než činia desaťročný priemer. Najvyššia naplnenosť nastala koncom októbra, a to iba z asi 75 percent. Desaťročný priemer pritom v tomto čase činí okolo 90 percent. Na začiatku decembra sa naplnenosť zásobníkov v EÚ znížila na 64 percent. Situáciu by vraj mohlo zlepšiť spustenie plynovodu Nord Stream 2, ale k tomu má podľa niektorých analytikov dôjsť až v septembri 2022.

4 KOMENTÁŘE

Comments are closed.