ECB vo svojej expanzívnej politike zatiaľ nepoľaví

euro

Štvrtkové zasadnutie popredných predstaviteľov Európskej centrálnej banky (ECB) prinieslo správy o budúcom smerovaní európskej monetárnej politiky. ECB bude aj naďalej pokračovať v aplikácií expanzívnych balíčkov. Efekty doterajšej expanzívnej politiky boli totiž z veľkej časti eliminované vonkajšími vplyvmi, najmä obchodnými vojnami, ktoré oslabujú tiež výkonnosť ekonomík v eurozóne. Úrokové sadzby však zrejme zostanú na doterajších hodnotách až do polovice roka 2020. ECB sa tak bude najmä snažiť zachovať vysoko priaznivé podmienky pre poskytovanie úverov a stimulus tempa rastu úverovej aktivity.

ECB zároveň vo svojom výhľade zvýšila očakávaný rast HDP a inflácie v eurozóne pre rok 2019 o 0,1 percenta na súčasných 1,2 percenta (HDP) a 1,3 percenta (inflácie). Znížila však výhľad pre rast HDP do roku 2020 z 1,6 percenta na 1,4 percenta.

Hodnota eura vzrástla k doláru počas minulého týždňa na dvojmesačné maximum a menový pár EUR/USD sa obchodoval v pomere 1,1307.

S výhľadom ECB však príliš nekorešpondujú najnovšie predikcie Nemeckej centrálnej banky. Tá v minulom týždni znížila výhľad pre rast nemeckého HDP pre tento rok z 1,6 percenta na 0,6 percenta. Podľa najnovších výsledkov spolkového štatistického úradu sa nemecký export v apríli znížil o 3,7 percenta, čo je najvýraznejší pokles od augusta 2015. Za rovnaké obdobie sa prepadla aj nemecká priemyselná výroba o 1,9 percenta, čo je o 0,4 percenta viac než sa pôvodne očakávalo.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno