Dolár mierne posilnil. Pomohli mu očakávania skorého schválenia fiškálneho balíčka

Americký dolár si voči hlavným menám polepšil o dve desatiny percenta, a odrazil sa tak od sedemdňového minima. Investori reagovali tiež na lepšie ako očakávané dáta o počte nových žiadostí o dávky v nezamestnanosti v USA.

usd

Za uplynulý týždeň požiadalo o dávky v nezamestnanosti novo zhruba 787 tisíc ľudí. To je o 55-tisíc menej ako týždeň predtým a najmenej od tohtoročného marca, kedy v USA prepukla epidémia koronavírusu. To sa odrazilo na posilnení amerického dolára voči ostatným hlavným menám. Doláru pomohli nahor tiež očakávania skorého schválenia ďalšieho fiškálneho stimulačného balíčka.

Predsedníčka Snemovne reprezentantov Nancy Pelosiová vo štvrtok uviedla, že rokovania o podporných ekonomických opatreniach dosahujú pokrok a že fiškálny balík by mohol byť schválený v blízkej dobe. Investori sú z vyjednávania o súbore opatrení v celkovom objeme blížiacom sa dvom biliónom dolárov už trochu unavení. Blížiace sa prezidentské volby však zvyšujú pravdepodobnosť jeho schválenia, pretože americký prezident Donald Trump fiškálny stimul vytiahne ako jeden z predvolebných tromfov. Trump ešte v stredu na Twitteri obviňoval demokratov z toho, že nie sú ochotní nájsť kompromis. Pritom sú to práve skôr republikáni, ktorí sa obávajú o americké verejné financie, a nie sú tak úplne dvojbilionovému fiškálnemu stimulu naklonení.

2 KOMENTÁŘE

  1. […] Americký dolár v uplynulom týždni posilnil voči košu iných hlavných svetových mien. Zrkadlí tak v sebe silnejúcu nervozitu investorov pred americkými prezidentskými voľbami, ktoré sa konajú v utorok 3. novembra. Investori sú podľa analytikov nervóznejší ako zvyčajne, pretože nemajú žiadne vodítko, podľa ktorého by sa dalo zmysluplne odhadnúť, kto bude v Bielom dome v najbližších štyroch rokoch zasadať. […]

Comments are closed.