Čínske akcie oslabili, v problémoch je ďalšia developerská spoločnosť

Po skupine Evergrande sa do problémov dostal ďalší významný čínsky developer. Burza v Šanghaji pod ťarchou developerského sektora oslabila. Zatiaľ len mierne.

asijské akcie, Hongkong, Šanghaj

Súhrnný index šanghajskej burzy aj hlavný index CSI300 behom v utorok uzavreli slabšie o 0,3 percenta. Hlavnou príčinou je pokles indexu developerského sektora, ktorý stratil necelé tri percentá. Môže za to správa, že spoločnosť Modern Land nesplatila v termíne časť dlhopisov svojim veriteľom. Splatnosť pritom vypršala v pondelok 25. októbra.

Modern Land je ďalším významným čínskym developerom, ktorý sa dostal do vážnych problémov. Tým prvým bola pred pár týždňami spoločnosť Evergrande, ktorá ohlásila reštrukturalizáciu. Investori si už vtedy kládli otázku, či nie je na rade niekto ďalší. Teraz, zdá sa, sa ich obavy potvrdzujú. Agentúra Reuters citovala zdroj, podľa ktorého sme najskôr na začiatku dominového efektu.

Burzu ťahali dole aj obavy z avizovaného zavedenia majetkových daní. Tie by sa mali novo týkať nehnuteľností, ktoré sa nachádzajú aj mimo veľkých čínskych miest. A majú byť zacielené na luxusné byty alebo na majiteľov druhých a ďalších bytov alebo domov.