Shanghai Composite index v piatok posilnil o 0,79 percenta, čo však to nestačilo vymazať straty, ktoré utrpel počas celého uplynulého týždňa. Index tak od pondelka do piatku vymazal 2,83 percenta. Index CSI300, ktorý zahŕňa takzvané blue-chip tituly dokonca v minulom týždni odpísal tri percentá. Hoci v piatok o jedno percento posilnil.

Subindex finančného sektora oslabil o 0,22 percenta, akcie firiem vyrábajúcich spotrebný tovar posilnili o 1,53 percenta, tituly z nehnuteľnostného sektoru odpísali 1,22 percenta a zdravotnícky sektor naopak o 1,79 percenta spevnil. Menší z dvoch hlavných čínskych búrz, Šen-Čenský index týždeň zakončila rastom o viac než dve percentá. Ani to nestačilo na odvrátenie zápornej týždennej bilancie. Najviac potom oslabil technologický index ChiNext, ktorý počas minulého týždňa odpísal cez sedem percent. To je najhorší týždenný výsledok od tohtoročného marca.

Príčinou zlého týždňa na čínskych burzách je podľa odborníkov silnejúce napätie medzi USA a Čínou nielen v obchodných, ale aj ostatných ekonomických vzťahoch. Investori vnímajú vyššie riziko u akcií obchodovaných v Číne, a tak hľadajú bezpečnejšie prístavy pre svoje voľné prostriedky.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno