Hrubý domáci produkt druhej najväčšej ekonomiky sveta vzrástol v prvom štvrťroku viac, než analytici očakávali. Ďalšie konjunktúrne indikátory ale naznačujú, že v najbližších mesiacoch príde razantné spomalenie.

Maloobchod

Čínske hospodárstvo vykázalo v období od januára do marca tohto roku medziročný rast o 4,8 percenta. Trhy a analytici očakávali rast len ​​na úrovni 4,4 percenta. Z tohto pohľadu ide teda o pozitívne prekvapenie. Medzi kvartálne čínska ekonomika rástla o 1,3 percenta, čo bolo dvojnásobné tempo rastu, než sa všeobecne očakávalo.

Lenže veľmi pravdepodobne môže ísť o posledný solídny výsledok na niekoľko nasledujúcich štvrťrokov. Marcové maloobchodné tržby sa totiž medziročne prepadli o 3,5 percenta, pričom očakávaný bol pokles iba o 1,5 percenta. Pritom ešte v januári a februári čínske domácnosti míňali o takmer sedem percent viac ako pred rokom.

Predaje rezidenčných nehnuteľností

Výrazné spomalenie prišlo aj pri firemných investíciách. Zatiaľ čo za február a január prišiel medziročný rast o viac ako 12 percent, za celý prvý kvartál sa investície zdvihli len o 8,5 percenta. V samotnom marci výrazne prepadli predaje rezidenčných nehnuteľností, a to o 26,2 percenta v medziročnom vyjadrení. To je najväčší pokles za posledné dva roky.

2 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno