Čínska centrálna banka v nedeľu oznámila, že svoju makroprudenciálnu politiku bude vykonávať viac flexibilne s ohľadom na priebeh hospodárskeho cyklu. Cieľom je podporiť ekonomiku a eliminovať finančné riziká, ktoré by mohli jej zotavenie podkopať.

People Bank of China (PBOC), čínska centrálna banka, bude pokračovať v znižovaní úrokových sadzieb pre poskytovanie pôžičiek bankovému sektoru. Rovnako tak sa PBOC chystá vykonávať intervencie na devízovom trhu tak, aby čínsky jüan zostal stabilný a zároveň na takej hodnote, ktorá bude čínskej ekonomike vyhovovať. Súčasne chce čínska centrálna banka pumpovať prostredníctvom nákupu dlhopisov peniaze do ekonomiky, čím chce podporiť likviditu firemného sektora.

Na druhej strane však dochádza k sprísneniu podmienok pre poskytovanie pôžičiek cez online bankovníctvo. Pôžičky, ktoré sú poskytnuté cez internet totiž nebude po novom možné využiť na nákup majetku, akcií, dlhopisov alebo finančných derivátov. Nariadenie vydala Čínska komisia pre reguláciu bankovníctva a poisťovníctva. Okrem toho by online pôžička pre jedného klienta mohla dosahovať maximálne 200 tisíc jüanov, čo je niečo vyše 28-tisíc dolárov. Regulátor tak chce znížiť riziká, ktorým v súčasnosti čelí finančný sektor v súvislosti s ekonomickým spomalením.

2 KOMENTÁŘE

  1. […] Čínske akcie zažili trochu divokejší štvrtok. Burzy v Šanghaji i Šen-čene najprv posilňovali, aby nakoniec prevládol pesimizmus, ktorý ich poslal skoro o percento nižšie. Hlavný index Šanghajskej burzy oslabil o 0,8 percenta, v Šen-čene bol pokles miernejší, a to len 0,3 percenta. Investori detailne monitorujú ekonomické dáta a skúmajú zdravie čínskeho hospodárstva. Objem nových bankových úverov v máji klesol viac než sa čakalo, hoci čínska centrálna banka robí všetko pre uvoľnenie úverových podmienok. […]

  2. […] Čína sa na prelome minulého a tohto roka v rámci prvej fázy novej obchodnej dohody s USA dohodla, že od Spojených štátov odoberie v tomto roku energetické suroviny za viac ako 25 miliárd dolárov. Namiesto toho doteraz z USA odobrala ropu, uhlie, skvapalnený ropný plyn a ďalšie energetické produkty len za 1,29 miliardy dolárov. To predstavuje asi päť percent celkového záväzku pre tento rok. […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno