Ceny komodít lámu niekoľkoročné maximá. Zlato prekročilo 2000 dolárov za uncu

Zlato, ropa, obilie alebo nikel. Ceny najrôznejších komodít pokračujú v raste a lámu mnohoročné rekordy. Ropa už je rovnako drahá ako v roku 2008, teda v predvečer prepuknutí celosvetovej finančnej krízy. Jej cena ale najskôr ešte porastie.

komodity

Ceny komodít pokračujú na globálnom trhu v raste. Potom, čo zemný plyn pokoril hranicu 200 eur za megawatthodinu, sa smerom nahor vydali ďalšie strategické suroviny. A to nielen priemyselné, ale aj poľnohospodárske. Cena obilia sa kvôli vojne na Ukrajine vyhupla na 14-ročné maximum. Svet sa totiž obáva jeho nedostatku, pretože Ukrajina zrejme obmedzí jej vývoz. Nehľadiac na to, že jej pravdepodobne bude zozbierané menej ako v minulých rokoch.

Zdražuje aj nikel, ktorého cena vzrástla v posledných dňoch o 30 percent. Platina sa ocitla na historickom cenovom rekorde a zlato prvýkrát za rok a pol prekonala hranicu dvoch tisíc dolárov za trójsku uncu.

„Investori budú potrebovať nervy zo železa, pretože volatilita na trhoch je v týchto dňoch extrémna,“ uviedol pre agentúru Reuters Daniel Briesemann, analytik nemeckého bankového domu Commerzbank. Ropa sa blíži k hranici 120 dolárov ak absolútnemu rekordu z roku 2008 jej tak chýba necelých 30 dolárov za barel.

8 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno