Britská libra stratila voči doláru aj jenu. Reaguje na obavy z globálneho spomalenia

Zníženie spotrebiteľskej dôvery v Spojených štátoch a výrazné spomalenie rastu priemyselnej výroby a maloobchodných tržieb v Číne. To sú hlavné príčiny oslabenia britskej libry voči americkému doláru a japonskému jenu.

britská libra, jen, USD

Britská libra reagovala na horšie než očakávané dáta zo Spojených štátov a Číny oslabením. Voči americkému doláru stratila len mierne, a síce 0,1 percenta. Voči japonskému jenu to ale bolo už 0,6 percenta, pričom svoju hodnotu voči euru si udržala.

Za oslabením britskej meny bezprostredne stojí zhoršenie spotrebiteľskej nálady v Spojených štátoch a spomalenie rastu čínskej priemyselnej výroby i maloobchodných tržieb. Vývoj v Číne navyše zaostal za očakávaním trhu. Maloobchodné tržby sa v júli zvýšili medziročne o 8,5 percenta, zatiaľ čo trhový konsenzus bol o tri percentuálne body vyšší. Priemyselná výroba sa za rovnaké obdobie zdvihla len o 6,4 percenta, pričom trh počítal s rastom o necelých osem percent.

Pre ďalší vývoj libry budú dôležité dáta o vývoji britského pracovného trhu, inflácia a maloobchodných tržieb. Všetky údaje budú publikované v priebehu tohto týždňa. Zároveň sa špekuluje o postupnom sprísňovaní menovej politiky Bank of England, čo by tlačilo na posilňovanie libry voči svetovým menám.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno