Libru celkovo tlačí nahor optimistické očakávanie spojené s fiškálnym stimulom, ktorý minulý týždeň oznámil britský minister financií Rishi Sunak. Libra je tak teraz približne o dve percentá voči euru silnejšia ako pred mesiacom. Nezmenil na tom nič ani fakt, že v pondelok investori na libre trochu vybrali zisky a poslali ju o 0,7 percenta nižšie. Britská libra navyše ukazuje pomerne silnú koreláciu s výkonnosťou globálnych akciových trhov.

Na druhej strane sa v hlavách investorov celkom silno usídlili obavy, ktoré sa týkajú dokončenia brexitu. Veľká Británia síce už Európsku úniu opustila, no do konca tohto roka ale zotrváva v akomsi prechodnom stave, kedy sa na ňu ďalej vzťahujú pravidlá Európskej únie. Zostáva už tak len necelý polrok na dosiahnutie dohody o nastavení vzájomných vzťahov. Najdôležitejšie sú pritom podmienky, za ktorých bude môcť britský tovar na trh Únie a naopak.

Ak by totiž dohoda dosiahnutá nebola, bude sa na Britániu automaticky, od nového roka vzťahovať režim Svetovej obchodnej organizácie. A to zrejme bude horší variant, než keby sa Británia a Brusel dohodli na tom, ako vzájomný obchod upravia. Libre tak podľa analytikov môže dôjsť dych, akonáhle sa ukáže, že dohoda už je len teoretickou možnosťou.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno