Útok na iránskeho generála zvýšil geopolitické napätie na Blízkom východe, čo viedlo ku skokovému nárastu dopytu po kryptomenách. Bitcoin sa tak na tejto vlne môže ešte pár dní zviezť.

Kým ešte pred vianočnými sviatkami bolo možné Bitcoin kúpiť za 6600 dolárov, dnes je jeho cena o 900 dolárov vyššie. Len počas posledných niekoľkých dní sa jeho hodnota vyšplhala o päť percent v reakcii na americký dronový útok na iránskeho generála Kásima Solejmáního. Najpopulárnejšia kryptomena tak získala ďalší impulz k rastu po tom, čo v regióne Blízkeho východu vzrástlo geopolitické napätie.

Bitcoin tak na útok reagoval podobne ako zlato, ktoré je všeobecne vnímané ako bezpečný prístav v inflačných alebo krízových časoch. Dokonca sa objavili špekulácie, že smrť Solejmáního môže viesť k rastu dopytu po bitcoine medzi samotnými Iráncami, ktorí kryptome nám prišli v minulých rokoch na chuť. Okrem iného tiež kvôli sankciám, ktoré na Irán uvalila administratíva Donalda Trumpa. Bitcoin je tak využívaný ako neoficiálny platidlo, vďaka čomu možno do istej miery sankcie obísť.

Cena Bitcoinu môže ešte niekoľko dní rásť, prinajmenšom do chvíle, než bude jasné, či sa situácia okolo Iránu upokojí alebo ešte viac eskaluje. 

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno