Autor teórie čiernej labute Taleb varuje: na akciových trhoch rastie tail risk

Podľa Nassima Nicholasa Taleba, autora teórie čiernej labute, by sa investori mali pripraviť na skryté riziká. Takzvaný tail risk podľa neho na súčasných akciových trhoch narastá a kto sa proti nemu nezabezpečuje, mal by radšej z trhu odísť.

Autor teórie čiernej labute Taleb varuje: na akciových trhoch rastie tail risk

Aktuálne prostredie na finančných trhoch sa vyznačuje narastajúcou neistotou, hoci akcie silne rastú. Problém podľa Taleba tkvie v tom, že sa opäť zintenzívňuje šírenie koronavírusovej infekcie, čo pomaly spôsobuje pokles viery v to, že globálne ekonomické zotavenie prebehne v tvare písmena „V“.

Taleb v rozhovore pre televíznu stanicu CNBC uviedol: ,,Tlačíme peniaze, ako by nemalo byť žiadne zajtra.“ Poukazoval tým na Federálny rezervný systém, ktorý znížil úrokové sadzby na technickú nulu a pristúpil k používaniu ďalších nekonvenčných nástrojov menovej politiky v podobe kvantitatívneho uvoľňovania. Tým však už prakticky vyčerpal všetok priestor pre ďalšiu stimuláciu ekonomiky pre prípad, že by prišla druhá vlna nákazy a americké hospodárstvo tým utŕžilo ďalšie krízovú ranu.

To je práve skrytá hrozba, ktorá sa môže náhle zjaviť a zraziť akciové trhy nadol. Kto nie je pre prípad takejto udalosti zaistený, mal by podľa Taleba z trhu radšej čo najskôr odísť.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno