Americký trh práce vykázal nečakanú známku oživenia

V Spojených štátoch v januári vzniklo 174 tisíc nových pracovných miest. Ide o väčší prírastok, než s akým počítali odhady analytikov. Nečakané oživenie na americkom trhu práce je tak dobrou správou najmä po nie príliš optimistickom decembri.

amerika, usa

Kým v decembri bezmála 80 tisíc pracovných miest zaniklo, január priniesol na americký pracovný trh nečakaný obrat. Najmä v kontexte zhoršujúcej sa epidemickej situácie, ktoré sa dostavilo práve v decembri. Mnoho firiem najmä v oblasti služieb muselo uzavrieť svoje prevádzky pod ťarchou sprísnenia niektorých opatrení.

Najväčší nárast počtu pracovných miest bol pritom zaznamenaný práve v službách (155 tisíc). Ďalších 18 tisíc miest pribudlo v stavebníctve a tisícka vznikla v spracovateľskom priemysle. Teraz sa čaká, či obrat trendu potvrdí tiež správa o zamestnanosti, ktorú majú vládne úrady vydať v piatok.

Ak by tak robustné oživovanie pracovného trhu pokračovalo, podľa analytikov by to mohlo ohroziť fiškálny podporný balík, ktorý predstavil nový americký prezident Joe Biden. Objem rozpočtového impulzu má dosiahnuť 1,9 bilióna dolárov, čo predstavuje bezmála desatinu ročného výkonu americkej ekonomiky.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno