Na rozdiel od septembra, kedy dolár voči euru posilňoval je to v októbri naopak. V podstate celý október dolár oslaboval, teraz sa už pohybuje pod úrovňou 0,9 eura za jeden dolár. Vývoj v menovom páre s japonským jenom je iný. S drobnými prepadmi dolár voči jenu posilňuje od augusta tohto roku a za jeden dolár je možno aktuálne dostať 108,5 jenu.

Japonská ekonomika dlhodobo zápasí so stagnáciou, a tak trhy pozitívne reagujú na priaznivé správy z USA. V Ázii svoju rolu pochopiteľne zohráva aj neistota v americko-čínskych vzťahoch, japonská ekonomika však nebola schopná túto príležitosť zužitkovať vo svoj prospech.

V prípade eura možno pohyby kurzov pripísať hlavne dianiu okolo Brexitu. Trhy nemajú rady neistotou, a tak oceňujú posuny v rokovaní medzi Veľkou Britániou a zvyškom EÚ. Pokiaľ dôjde k relatívne pokojnému odchodu Británie, možno očakávať posilnenie eura, naproti tomu Brexit bez dohody by pravdepodobne viedol k oslabeniu.

Kurz dolára pochopiteľne ovplyvňuje aj mnoho iných vecí, napríklad ekonomické výsledky a škandály jednotlivých firiem. Trhy tiež príliš neoceňujú eratické a zle predvídateľné správanie prezidenta Trumpa.

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno