Federálna vláda USA Alphabetu, respektíve Googlu, vyčíta, že si počína v rozpore s pravidlami hospodárskej súťaže, keď si nezákonne drží svoju dominantnú pozíciu vo vyhľadávaní a umiestňovaní inzercie vo vyhľadávaní. K žalobe sa pripojilo tiež jedenásť štátov USA.

„Kým mu to súd nezakáže, Google bude pokračovať vo svojom protisúťažnom správaní, ktoré ochromuje konkurenčné prostredie, obmedzuje výber pre spotrebiteľov a potláča inovácie,“ stojí v žalobe. Podľa federálnej vlády má Google podiel takmer 90 percent na všetkých všeobecných otázkach v internetových vyhľadávačoch v USA a takmer 95 percent na otázkach vznesených z mobilných zariadení.

Aktuálne žaloba podaná americkým ministerstvom spravodlivosti je prvou svojho druhu od roku 1998, kedy vláda spustila súdny proces proti inému technologickému gigantu, spoločnosti Microsoft Corporation. Taktiež vtedy išlo o podozrenie z páchania protisúťažných praktík. Microsoft sa nakoniec rozdeliť nemusel. Googlu však povinnosť rozdeliť sa na menšie firmy podľa analytikov hrozí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno