Americké akcie posilnili, prispel k tomu internetový obchod Amazon

Americké akcie dnes napriek počiatočnému poklesu posilnili

Americké akcie dnes napriek počiatočnému poklesu posilnili, výrazne k tomu prispel internetový obchod Amazon. Dow Jonesov index, ktorý zahŕňa akcie tridsiatich popredných amerických podnikov, si dnes pripísal 0,13 percenta a zakončil obchodovanie na 34 006,88 bodu. Širší index S&P 500 stúpol o 0,40 percenta na 4337,44 bodu a index Nasdaq Composite, v ktorom je zastúpených mnoho firiem z odvetvia vyspelých technológií, sa zvýšil o 0,45 percenta na 13 271,32 bodu.

Amazon

Akcie spoločnosti Amazon posilnili o zhruba 1,7 percenta. Firma oznámila, že investuje až štyri miliardy dolárov (takmer 92 miliárd Sk) do start-upu Anthropic, čím získa kľúčového partnera v oblasti generatívnej umelej inteligencie.

Na akciovom trhu však pretrvávajú obavy z negatívnych dôsledkov vysokých úrokových sadzieb. Americká centrálna banka (Fed) minulý týždeň ponechala svoju základnú úrokovú sadzbu podľa očakávania bez zmeny v pásme 5,25 až 5,50 percenta. Naznačila však, že chce držať úrokové sadzby na vysokej úrovni dlhšiu dobu a že by ich mohla ešte zvýšiť.

Meny

Na devízovom trhu dnes americký dolár posilňoval, voči košu popredných mien sa vyšplhal na najvyššiu úroveň za takmer desať mesiacov. Euro voči doláru okolo 22:00 SELČ strácalo zhruba 0,6 percenta na 1,0590 USD. Dolárový index, ktorý vyjadruje hodnotu dolára ku košu šiestich hlavných svetových mien, si pripisoval zhruba 0,4 percenta a nachádzal sa mierne pod 106 bodmi.

Voči japonskému jenu sa dnes americký dolár vyšplhal až na takmer 149 JPY, teda na najvyššiu úroveň za 11 mesiacov. Okolo 22:00 SELČ si pripisoval zhruba 0,3 percenta na 148,8 JPY. K poklesu jenu prispelo piatkové rozhodnutie japonskej centrálnej banky pokračovať v mimoriadne uvoľnenej menovej politike.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno