Akcie Tesly a Applu majú za sebou úspešný split. Ich cena rastie

Trhová kapitalizácia americkej automobilky Tesla v minulom týždni prekonala hranicu 400 miliárd dolárov. Počas pondelkového obchodovania pridala ďalších desať percent. Apple spevnil len o štyri percentá.

tesla

Dá sa povedať, že obe americké technologické firmy majú za sebou úspešný split. Akcie Applu sa delili v pomere 4:1, zatiaľ čo u Tesly bol zvolený pomer 5:1. Cieľom tohto kroku je, aby sa akcie stali dostupnejšie širšiemu počtu záujemcov o investovanie do týchto spoločností, ktoré sa v poslednom roku stali doslova hitom akciových trhov.

Pritom počet splitov na newyorskej burze v posledných dvadsiatich rokoch výrazne ubudol. Ešte koncom 90. rokov na Wall Street prebehlo cez sto splitov ročne, v roku 2005 už to bolo len asi sedemdesiat. Dnes by sme mohli hovoriť len o jednotkách, ak vôbec. V prípade spoločnosti Apple navyše nejde o prvý split. Výrobca smart telefónov ich má na konte už päť od svojho uvedenia na burzu v roku 1980. K tomu poslednému došlo v roku 2014, kedy sa akcie Applu delili v pomere 7:1. To len dokazuje úspech tejto technologickej firmy a dá sa predpokladať, že ceny akcií Applu, ako aj Tesly ešte nepovedali posledné slovo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno