Celosvetový dopyt po pohonných hmotách klesol o približne tridsať percent a kapacity na skladovanie ropy sú takmer plné. Súhra týchto faktorov vedie k najlacnejšej rope za posledných dvadsať rokov.
Hoci vlády jednotlivých krajín vo väčšej či menšej miere uvoľňujú protiepidemické opatrenia, trh s ropou to zatiaľ vôbec nepociťuje. Kvôli drastickému prepadu dopytu po pohonných hmotách (v dôsledku obmedzenia voľného pohybu osôb) je tiež dopyt po čiernom zlate extrémne nízky. To sa odráža v jeho rekordne nízkych cenách.
Americká ropa WTI sa obchoduje za necelých trinásť dolárov za barel, barel severomorskej ropy Brent je už lacnejší ako dvadsať dolárov. Takéto ceny boli k videniu naposledy pred viac ako dvadsiatimi rokmi a podľa všetkého na týchto úrovniach ešte nejakú dobu zotrvajú. A to aj preto, že kľúčové skladovacie kapacity v USA sú zhruba z osemdesiatpäť percent zaplnené.
Dá sa ale očakávať, že s tým, ako sa globálne hospodárstvo začne znovu rozhýbavať, porastie aj dopyt po pohonných hmotách a rope. Podľa vývoja ceny ropných futures sa však toto oživenie nedá očakávať skôr ako počas letných mesiacov. A je tiež otázkou, nakoľko sa dopyt po palivách vráti na predchádzajúcu úroveň. Bude okrem iného záležať na tom, či firmy neobmedzia svoje investície (najmä do vozových parkov) alebo či spotrebitelia neodložia svoje plánované nákupy osobných vozidiel.
[…] hodnota aktív ťažobnej firmy British Petroleum. Spoločnosť znížila dlhodobý výhľad ceny ropy typu brent do roku 2050. A to z predchádzajúcich 70 na 55 dolárov za barel. Priemerná […]