Na hodnotu amerického dolára v uplynulom týždni tlačilo hneď niekoľko skutočností. Prvou a zároveň najvýznamnejšou sú ďalšie signály FEDu o plánovanom znížení úrokových sadzieb. Ďalší zo signálov vyslal vo svojom pomerne umiernenom vyhlásení predseda FEDu pre pobočku v New Yorku, John Williams. Pravdepodobnosť, že FED zníži sadzby o 50 bázických bodov podľa analytikov Reuters klesla z 71% na 18,5%. Zároveň teda rastie pravdepodobnosť, že dôjde k poklesu sadzieb iba o 25 bázických bodov.

Hodnotou dolára aj naďalej hýbe riešenie obchodného konfliktu medzi USA a Čínou. Čínske zdroje uvádzajú, že niekoľko veľkých lokálnych spoločností hľadá nové obchodné spojenie na americkom poľnohospodárskom trhu, čo môže znamenať známky pokroku.

Na americkú menu má vplyv aj spor medzi USA a Iránom, kvôli medzinárodnej dohode o iránskom jadrovom programe. USA od tejto zmluvy najprv odstúpili a obnovili protiiránske sankcie. Irán teraz hrozí, že medzinárodnú dohodu vypovie celú. USA sa v minulom týždni zároveň vložili do sporu ohľadom zadržaného tankera a vyzívajú Irán, aby tanker aj jeho posádku okamžite prepustili.

Hodnota dolára voči japonskému jenu prekonala hranicu 108 (USD/JPY) a stále sa tak pohybuje v oscilačnom pásme 107-109, v ktorom sa drží už dlhšie ako mesiac. Dolárový index posilnil o 0,35% na hodnotu 97,179. Menový pár EUR/USD sa stále pohybuje okolo hodnoty 1,12. Menový pár USD/GBP sa v minulom týždni pohyboval okolo hodnoty 1,2502.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno