Hodnota podielu, ktorý sa chystá Saudi Aramco ponúknuť zahraničným investorom, dosahuje okolo 19 miliárd dolárov. Podľa agentúry Reuters by firma mohla tento podiel predať v horizonte jedného až dvoch rokov. Jedným z investorov, s ktorým Saudi Aramco o transakcii rokuje, je investičný fond China Investment Corporation (CIC), uviedla agentúra Reuters. CIC je vraj zároveň investorom, ktorý má najväčšiu šancu podiel v Saudi Aramco získať.

„Kráľovstvo má s Čínou úzke vzťahy,“ uviedol zdroj, na ktorý sa Reuters odvoláva. Saudská Arábia, ktorá je najväčším svetovým vývozcom ropy, je už sedem mesiacov v rade najväčším dodávateľom ropy práve do Číny.

Korunný princ Mohammed bin Salmán priznal, že rozhovory o predaji jedného percenta akcií spoločnosti skutočne prebiehajú. Podiel by mal podľa jeho slov pripadnúť investorovi, ktorý dokáže zvýšiť predaj ropy „vo veľkej krajine“, povedal Mohammed bez bližšej špecifikácie, o akú krajinu sa má jednať. Že pôjde o Čínu, je vzhľadom na okolnosti pomerne zrejmé.

Saudi Aramco už koncom roka 2019 ponúkla približne 1,5 percenta svojich akcií investorom na trhu. Vtedy za nich inkasovala cez 29 miliárd dolárov.

 

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno