Veľkí čínski investori rokujú o vstupe do Saudi Aramco

Najväčšia ťažobná spoločnosť sveta, saudskoarabská Saudi Aramco, pripravuje k predaju jedno percento svojich akcií. O jeho nákupe rokuje s veľkými čínskymi investormi.

ropa, cena ropy, brent

Hodnota podielu, ktorý sa chystá Saudi Aramco ponúknuť zahraničným investorom, dosahuje okolo 19 miliárd dolárov. Podľa agentúry Reuters by firma mohla tento podiel predať v horizonte jedného až dvoch rokov. Jedným z investorov, s ktorým Saudi Aramco o transakcii rokuje, je investičný fond China Investment Corporation (CIC), uviedla agentúra Reuters. CIC je vraj zároveň investorom, ktorý má najväčšiu šancu podiel v Saudi Aramco získať.

„Kráľovstvo má s Čínou úzke vzťahy,“ uviedol zdroj, na ktorý sa Reuters odvoláva. Saudská Arábia, ktorá je najväčším svetovým vývozcom ropy, je už sedem mesiacov v rade najväčším dodávateľom ropy práve do Číny.

Korunný princ Mohammed bin Salmán priznal, že rozhovory o predaji jedného percenta akcií spoločnosti skutočne prebiehajú. Podiel by mal podľa jeho slov pripadnúť investorovi, ktorý dokáže zvýšiť predaj ropy „vo veľkej krajine“, povedal Mohammed bez bližšej špecifikácie, o akú krajinu sa má jednať. Že pôjde o Čínu, je vzhľadom na okolnosti pomerne zrejmé.

Saudi Aramco už koncom roka 2019 ponúkla približne 1,5 percenta svojich akcií investorom na trhu. Vtedy za nich inkasovala cez 29 miliárd dolárov.

 

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno