US TRHY DŇA 28.3.18 – ĎALŠÍ volatilný výkyv AKCIÍ

US akcie spočiatku vyzerali na pokračovanie počiatočného nadšenia z úvodu týždňa, kedy napr. index DJIA zaznamenal tretí najväčší bodový nárast v histórii a aj ostatné indexy mali solídne hodnoty v pluse. Avšak postupom času toto momentum nevydržalo a indexy sa následne ocitli v negatívnych teritóriách, kde zostali aj pri uzavretí obchodného dňa v utorok. 

Opätovné oslabenie trhov možno odvodzovať od obáv z potenciálnej obchodnej vojny medzi Čínou a USA. Investori ocenili pravdepodobnosť týchto ochranárskych praktík a dopad na trhy z opatrení obchodných partnerov.

Je známe, že prezident Trump chce uvaliť colné tarify v hodnote až 50 mld. USD na čínsky tovar, načo by, samozrejme, Čína realizovala určité protiopatrenia. Posledný vývoj ale dáva istú nádej, že obe zainteresované strany budú riešiť záležitosť rozumne pri rokovacom stole, ako sa vyjadril čínsky premiér Li Keqiang.

Navyše je na trhoch zjavný rotačný pohyb smerom od titulov z technologického sektora, tzv. „high-flying tech“ akcie. Zatiaľ nie je jasné, kde budú tieto prostriedky znovu umiestnené a do akých inštrumentov.

Hlavné US akciové indexy teda skončili nasledovne: 

Blue chips index Dow Jones Industrial Average skončil na úrovni 23857 bodov (-1,4%) s tým, že 25 komponentov z 30 v indexe skončilo v mínuse. Ďalší index, technologický Nasdaq Composite, zakončil seansu oslabením o -2,93% na hodnote 7008 bodov. Širší index SP 500 zatváral na úrovni 2612 bodov (-1,7%) s tým, že sedem z 11 hlavných sektorov skončilo nižšie.

Do konca marca nás čakajú iba dva obchodné dni a indexy sú v negatívnych výkonnostných teritóriách. DJIA je -4,7% za marec a od začiatku roka -3,5%. SP 500 zatiaľ klesol v mesiaci o -3,7% a Nasdaq Composite oslabil o -3,6%.

Stredajšie obchodovanie má k dispozícii zaujímavé makrodáta s ekonomickou silou. Jedná sa teda o aplikácie nových hypoték, US HDP za 4.Q. s očakávaním rastu o 2,7%, obchodné bilancie s možným deficitom -74 mld. USD, korporátne profity, maloobchodné a veľkoobchodné zásoby, ďalej čakajúce predaje domov s cifrou v konsenze 3% a tradičné stredajšie zásoby ropy podľa EIA.

Na komoditných trhoch sa ropa WTI na NYMEX dostala na kurz 64,50 USD za barel (-1,16%) a ropa Brent stojí 69,48 USD za barel (-0,9%). Zlato na COMEX má cenu 1345 USD zas trójsku uncu.

Na forexe je menový pár EUR/USD na hranici 1,2392 a vzťah USD/JPY je na čísle 105,47.

Indikácie US futures majú skôr mínusové stavy, DJIA je -64 bodov, Nasdaq 100 je -58 bodov a SP 500 má číslo -8,50 bodov.