Turecká líra stále oslabuje

Líra opäť oslabila. Tentoraz o 0,6 %. Zverejnené dáta ohľadom trhu práce v Turecku hlásia nezamestnanosť vysokých 14,7 %. Ide o najvyššie hodnoty za posledných 10 rokov.

 

Lira sa stále zotavuje z politickej krízy z minulého roka. Situáciu zhoršila kombinácia niekoľkých ďalších vplyvov medzi ktoré patrí zhoršenie vzťahov s USA, machinácie s voľbami a rastúca inflácia. Plány na balík sľúbených reforiem v Turecku prezentovaný minulý týždeň sú podľa agentúry Moody´s nič nehovoriace a vágne. Z plánu nie je zrejmé, ako a kedy má táto reforma zachrániť Turecko z rastúcej inflácie a ekonomického útlmu.

1 komentář

  1. […] Lira vzrástla len počas minulého týždňa k doláru o 0,5% a menový pár USD/TRY sa obchodoval v pomere 5,5850 (štvormesačné maximum). Turecká mena bola v poslednej dobe pre investorov zaujímavá predovšetkým vďaka vysokým úrokovým sadzbám. K poklesu úrokových sadzieb zo strany tureckej centrálnej banky došlo iba v júli tohto roku, a to o 425 bázických bodov na 19,75% (miera tureckej inflácie sa však stále pohybuje veľmi vysoko okolo 16,65%). […]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno