Medzinárodné spory, domáca politická situácia a neobvyklá monetárna politika Tureckej centrálnej banky – to všetko sú determinanty významného poklesu tureckej líry, ktorej hodnota klesá už od roku 2013. Krivka hodnoty tureckej líry voči doláru pripomína síce hrboľatú, ale stále strmo klesajúcu cestu.

Turecká mena stratila len medzi rokmi 2013 a 2018 voči americkému doláru takmer 70% svojej hodnoty. Od začiatku roka 2018 sa pritom vyvíjala pomerne stabilne a ďalej na hodnote výrazne nestrácala. Odvolanie doterajšieho guvernéra tamojšej centrálnej banky Murata Cetinkayaho počas víkendu ale naštartovalo ďalší pokles. Dôvodom pre odvolanie bol totiž predovšetkým fakt, že Cetinkaya odmietol znížiť úrokové sadzby, tak by si to prial turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Takéto konanie len dokazuje to, že Erdogan chce kompletne ovládnuť celý finančný sektor a významne tým otriasa dôverou v tureckú centrálnu banku.

Líra na túto udalosť bezprostredne reagovala približne 2 percentným prepadom a menový pár USD/TRY sa obchodoval v pomere 5,76570.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno